Založ si blog

Atentat

Poznáte to: niečo sa stane a než sa nad troskami stihne rozplynúť dym, už sa internetom šíria zaručené neoficiálne verzie udalosti. Bolo to tak vždy, babky na trhu tiež vždy vedeli všetko lepšie. Po 11 septembri sa však z podobnej žumpy stala mánia. Patrí už k dobrému tónu neveriť ničomu, čo povedia v televízii a už vôbec nie, pokiaľ ide o Američanov. Sám som ku kvalite práce médií veľmi kritický a nenájdem na nich suchej nitky veľmi často. Medzi kritickým postojom a fanatickou paranojou je však veľký rozdiel. Nie každý je však schopný ten rozdiel vnímať a tak sa na nás valí vlna navzájom si odporujúcich, zato však zaručene pravdivých neoficiálnych záverov neoficiálnych vyšetrovaní neoficiálnych vyšetrovateľov zo všetkých strán. Najnovšie sa nám pripomenul Gustáv Murín, a radšej hneď dvakrát.

Úvodom treba poznamenať, že aj keď sú v mnohom odlišní, jedno tých neoficiálnych vyšetrovateľov spája: spoza klávesnice svojho počítača nezodvihli riť. Iste, v tomto prípade ani ja tú moju, ale to ani veľmi netreba, v prípade zverejňovania tých bludov už absolvovali samovyšetrenie. Pri vyšetrovaní bombového útoku, dolapení páchateľa, zistení motívu a zadokumentovaní miesta činu si však nepomôžete, do terénu sa jednoducho musí. A tak sa bezpečnostné zložky USA lopotia v teréne, naháňajú darebákov, vyšetrujú prípad a analyzujú tisíce svedectiev. Analytici sedia nad zábermi videokamier s očami nalepenými na monitoroch, aby im neušiel ani jediný detail. A robia aj mnohé chyby, ako každý, kto niečo robí. Ale konšpirácia? Pravdu však podľa Murína netreba hľadať, stačí ju poznať. A kto ju už môže poznať lepšie, ako on? On nevyšetruje, on nevypočúva, on nesnorí v teréne a ani nezabezpečuje miesto činu. On neriskuje život, nerobí chyby a celkom iste nedržal na rukách jedinú zranenú osobu z bostonských ulíc. Dokonca ani nebol a nie je v Amerike, ale ani to nepotrebuje. Jemu úplne stačí, že VIE. A všetci tí podlí babráci zo zlého USA sa môžu ísť so svojimi nešikovnými rozprávkami schovať. A ajhľa, ľaľa, ako ich sváko Gusto poľahúčky prekukli, galganov akýchsi:

„Prebujnené americké bezpečnostné a ozbrojené zložky už dávno nemali čo robiť…“ Skutočne? Majstrovské zjednodušenie. Ibaže úplne lživé. Ale komu to vadí? Keď treba naložiť Američanom, je každý úskok povolený. Gusto tiež s gustom jemu vlastným dedukuje: „Ak by chcel niekto na takom masovom podujatí, ako je Bostonský maratón, naozaj ublížiť, čo najviac, tak odpáli nálož na začiatku behu, keď sú pred štartovnou čiarou nahŕčené tisíce bežcov aj divákov. Bomby ale vybuchli dve hodiny PO dobehnutí tých najvýkonnejších bežcov. Teda pravý opak.“ Takto nenápadne sa nám Gustáv snaží nahovoriť, že pozná skutočné motívy páchateľov a že umiestniť niekdo bombu kdekoľvek je úplne ľahké, že je to iba vecou rozhodnutia a slobodnej voľby páchateľov. Akoby neexistovali pre páchateľov žiadne riziká, či prekážky. Lenže to tak nie je a nebolo, zvlášť v priestore plnom ľudí z bezpečnosti. Iná excelentná dedukcia však už pochádza z ríše plnokrvnej zábavy: „Ďalší logický nezmysel – FBI vyhlásila, že bomby boli zhotovené z tlakových hrncov. Má to evidentne naznačovať, že po domácku. A teraz sa zamyslime: koľko môže byť u nás na Slovensku, kde sa bežne v domácnostiach varí, tlakových hrncov medzi ľuďmi? Odhadujem, že nula celá nula minimum, jedno percento? A v Amerike, kde sa v domácnostiach a najmä v mestských nevarí takmer vôbec? Nula celá nula skoro nič! Tak kde sa tie hrnce zobrali?“. Počul a čítal som už všeličo, ale postaviť konšpiračnú teóriu na z prsta vycucanej štatistike o kulinárskych zvyklostiach Američanov, to sa hneď tak nevidí. Neuveriteľné. Podľa Gustáva Murína je USA, tá krajina neobmedzených možností úplne kuchtoprostá. Bomby, to hej, tie kúpite na každom rohu, tiež výbušniny, ved s tými sa tam hrajú aj deti v materskej škole, hovorili to predsa v telke a všetci to videli na youtube.com. Ale zohnať si v Amerike kuchtu, to priemerný terorista – začiatočník isto nezvládne. Lebo: „Nula celá nula skoro nič!“ Premýšľam, či FBI neudám svojich rodičov: majú v kuchyni kuchty rovno dve. Čo keď sa pokúsia obísť zbrojné embargo a tajne ich prepašovať potrubnou poštou rovno do srdca Spojených štátov? Ďalšie zjavné hlúposti sa mi už komentovať nechce, doporučujem vám zoznámiť sa s nimi priamo v Murínových blogoch, je to náramne zábavné čítanie. V posledných dvoch článkoch plných tých najprimitívnejších manipulatívnych trikov nájdete dosť duševnej potravy. Buď na pobavenie, alebo na potvrdenie presvedčenia, že tisíce príslušníkov všetkých bezpečnostných zložiek, ktorých sa týkalo toto vyšetrovanie sú všetci do nohy členmi spikleneckého spolku.

Ďalšia úchvatná teória tiež kríva na všetky štyri oslie nohy: tá o ostrých chlapcoch z The Craft. Ide o bývalých mariňákov, ktorých si organizátori akcií zvyknú najímať na diskrétne zabezpečovanie, na Slovensku by sme ich najskôr nazvali esbéeskármi. Sú síce trošku hustejší, než tí naši pupkatí páni, ale princíp je úplne rovnaký. A rovnako, ako oni sa kvôli ľahšej identifikácii v dave pohybujú v čomsi, čo vyzerá ako uniforma, teda rovnaké šiltovky,panske bundy, panske mikiny a nohavice. A na tej uniforme lebka, ktorá tvorí ich logo. Na ich dekonšpiráciu úplne stačí vyťukať do googlu The Craft a pozrieť sa na ich stránku. Murín a jemu podobní to však vidia celé inak: polorozmazané fotografie niekoľkých podobne oblečených príslušníkov Craftu pospájané do neuveriteľných súvislostí vydávajú za dôkaz spiknutia. Premýšľam nad tým, kde pri konštruovaní podobných konín ostala logika: všetky bezpečnostné zložky, ktoré sa podieľali na príprave maratónu a tiež tie, ktoré pracovali na vyšetrovaní a chytaní podozrivých plus niekoľko desiatok ostrých chlapcov z Craftu spolu pripravili atentát a hodili to na nevinných. A tieto stovky, možno až tisíce osôb všetky do jednej držia basu a podieľajú sa na konšpirácii tak zložitej, že sa na ňu nechytajú ani podliaci údajne podmínujúci Twin Towers. A že si chudáci neboráci zabudli pred atentátom vyzliecť uniformy, aby boli pri páchaní atentátu, alebo navádzaní úbohých čečenov aspoň trošku nenápadní? A že sa na mieste pred ním, aj po ňom pohybovali pred tisícmi fotoaparátov a kamier úplne otvorene? Na jednej strane geniálni konšpirátori schopní zmanipulovať všetky bezpečnostné zložky, na druhej strane úplní babráci, ktorých ani nenapadlo, že páchať atentát v uniforme sa nehodí… Polícia angažmán Craftu logicky nekomentuje, pretože nie je dôvod rozkrývať bezpečnostné opatrenia viac, než už sú a nahrávať tým do karát budúcim páchateľom. Aj to je však vraj iba dôkaz toho, že ukrýva nejaké špinavé tajomstvo. Tu sa už Murín ale predsa len drží trochu na uzde a o tejto aternatíve píše v podobe, že to tak byť mohlo. Iste, ideovým vodcom tohto atentátu mohol byť aj Gustáv Murín, ani to nemožno vylúčiť…

Je v tom jeden nádherný paradox: konšpirátori tvrdia, že neveria médiám, ale nie je to tak celkom pravda. Médiám neveria iba vtedy, keď hovoria niečo, čo sa im nepáči. Ak náhodou médiá potvrdia ich dohady, zrazu sa pre ne stávajú studnicou pravdy a získavajú status hodnoverného svedka. A áno, vyhlásenie bostonskej polície na twitteri po zadržaní podozrivého bolo hlúpe. A áno, o vine kohokoľvek môže rozhodnúť len súd. A áno, niektorí policajti sa strašne radi vidia v telke: ale to aj mnohí slovenskí, no aj tak nikoho nenapadne ich obviňovať z konšpirácie. Bostonskí teroristi, nech už to boli bratia Carnajevovci, alebo niekto iný urobili pri svojom čine množstvo hlúpostí: veď hlúposťou par excellence je už vôbec nápad odpáliť v dave bombu. Murín však očakáva, že okrem tejto bazálnej blbosti sa každý terorista už musí správať podľa príručky, ktorou disponuje len on. Ak sa od v nej nalinkovaného správania odkloní, neznamená to, že je hlúpy, nezrelý, vystrašený a popletený, či vyčerpaný, neznamená to ani, že svoju hlúposť už možno aj stokrát oľutoval a v panike sa správal iracionálne. Podľa Murína to znamená jediné: konšpiráciu temných síl. Síce im pripisuje takmer nadľudské schopnosti, zároveň ich ale „odhaľuje“, lebo vraj verejnosti predkladajú nepravdepodobné príbehy.

Preto prosím všetky zlé a zákerné bezpečnostné zložky sveta, ktoré nemyslia na iné, len ako čo najviac ublížiť vlastným občanom a ktoré inak dávno nemajú čo robiť, alebo všetkých nádejných budúcich teroristov: prosím obrátťe sa predtým, ako sa rozhodnete spáchať niečo podobné na Gusta Murína, vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam.

francúzsko, polícia, útok, páska,

Vo Francúzsku zadržali šesť osôb v súvislosti s marcovým terorom na juhu krajiny

16.10.2018 22:52

Útoky, ktoré spáchal Radouan Lakdim v mestách Carcassonne a Trebes si vyžiadali štyri obete.

Trump Putin Summit

Trump varoval Honduras pred prerušením pomoci, ak nezastaví migračný tok

16.10.2018 21:18

Trump tento rok už Honduras varoval v súvislosti s rozvetvením inej karavány, ktorá skôr, ako sa vytratila, smerovala k USA.

stíhačka, Ukrajina

Havária stíhačky na Ukrajine si vyžiadala životy dvoch pilotov

16.10.2018 20:23

K nešťastiu došlo počas medzinárodného vojenského cvičenia vzdušných síl členských krajín NATO Čisté nebo 2018.

Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt

Saudská Arábia prelomila tabu, pohrozila ropou

16.10.2018 20:22

Ak by Saudská Arábia využila ropu ako zbraň, tak by destabilizovala trhy tak, že obchodný konflikt Spojených štátov a Číny by vyzeral ako stolná hra.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 541x
Priemerná čítanosť článkov: 541x

Autor blogu

Kategórie

Archív